Gdzie znaleźć pomoc prawną? - Adwokaci i radcy

radca prawny Katowice

Wybierasz się do prawnika? Zobacz, co musisz wiedzieć


Jeśli wybierasz się do prawnika, przeczytanie tego tekstu powinno być dla ciebie pomocne z wielu względów. Zacznijmy od tego, co warto wiedzieć przed wizytą u prawnika. Należy rzecz jasna zapoznać się

Gdzie znaleźć pomoc prawną? - Adwokaci i radcy radca prawny Katowice
jego dorobkiem, doświadczeniem i historią wygranych spraw. Dzięki temu ma się możliwość wyboru takiego specjalisty, który na pewno spełni nasze oczekiwania. Kolejna kwestia – wynagrodzenie. Prawo to droga gałąź gospodarki i za wizytę można zapłacić ogromne pieniądze! Nie mówiąc już o prowadzeniu sprawy i ewentualnych wynikających z tego przeróżnych komplikacjach. Przed wizytą u prawnika trzeba również przygotować naszą historię problemu, ewentualne dokumenty, które mogą być przydatne podczas prowadzenia sprawy w sądzie. To bardzo istotne!



Ile kosztują studia prawnicze?


Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.



Transformacja ustrojowa a zmiana prawa


Transformacja ustrojowa w Polsce spowodowała ogromne zmiany w naszym systemie prawnym. Wydaje się to bardzo oczywiste, że po zmianach na przełomie 1989 roku trzeba było w prawie zmienić wiele. I tak zmieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.